Príroda

Dana - Biosférická rezervácia / Jordansko.sk

Flora v Jordánsku

Krajina pšenice, jačmeňa a viniča, figovníka a granátového jablka, krajina olivového oleja a medu. Aj keď sa to tak nemusí na prvý pohľad javiť, Jordánsko je úrodnou krajinou. Jeho príroda je očarujúca.

Krajina s olivovníkmi / Jordansko.sk
Krajina s olivovníkmi / Jordansko.sk

Jar je hlavnou sezónou pre jordánsku flóru a od februára do mája sú mnohé oblasti pokryté oslnivým množstvom kvitnúcich rastlín. V Jordánsku rastie viac ako 2000 druhov rastlín a rozmanitosť topografie a podnebia krajiny sa odráža v rozmanitosti jej flóry. Väčšina z týchto druhov však silne závisí od zimných dažďov. Keď je teplá a suchá zima – ako v roku 1984 – veľa kvetov sa buď neobjaví, alebo je značne zredukovaných.

Booking.com

Kosatec s čiernofialovým kvetom / Jordansko.sk
Kosatec s čiernofialovým kvetom / Jordansko.sk

Jordánsko sa môže pochváliť širokou škálou kvitnúcich divých kvetov, no najznámejšia je národná kvetina – kosatec čierny. Polia tohto kvetu, ktorý sa v Európe nevyskytuje, možno masovo vidieť pri meste Madaba.

Panoráma krajiny / Jordansko.sk
Panoráma krajiny / Jordansko.sk

Na Jordánskej vysočine sa nachádzajú dubové a borovicové lesy, ako aj pistácie a rumelky. Olivovníkom, eukalyptom a cédrovým stromom sa darí v celej vysočine a v údolí Jordánu.

Ker v púšti Wadi Rum / Jordansko.sk
Ker v púšti Wadi Rum / Jordansko.sk

Suché podnebie v Jordánsku je obzvlášť priaznivé pre kríky, ktoré vyžadujú menej vody. Druhy kríkov možno nájsť vo všetkých geografických oblastiach Jordánska. Na rozdiel od populárnych predstáv sa púšte často spájajú so životom.

Ťava konzumujúca lístie / Jordansko.sk
Ťava konzumujúca lístie / Jordansko.sk

Mnohým malým kríkovým rastlinám sa darí v Badii, kde ich často pasú kozy miestnych beduínskych kmeňov. V púšti možno nájsť niekoľko druhov akácií, ako aj množstvo statných divých kvetov a tráv, ktoré rastú medzi skalami v tomto náročnom prostredí.

Fauna v Jordánsku

V Jordánsku možno nájsť asi 70 druhov a poddruhov cicavcov spolu so 73 druhmi plazov. Druhy obojživelníkov len do štyroch čeľadí. V riekach a potokoch Jordánska sa nachádza asi 20 druhov sladkovodných rýb, zatiaľ čo v bohatých vodách Akabského zálivu je známych asi 1000 druhov rýb.

Príroda dostala kedysi zabrať…

Zmeny klímy, ničenie lesov a lov mali za následok vyhubenie mnohých druhov. Zavedenie strelných zbraní na konci 19. storočia spolu s tradíciou poľovníctva napríklad viedlo k rýchlemu zmiznutiu srnčej, danielej zveri, oryxa arabského, sýrskych onagerov, sýrskych medveďov, gepardov, pštrosov a nílskych krokodílov. Lov je stále povolený, ale prísne regulovaný.

Národný park Dalana / Jordansko.sk
Národný park Dalana / Jordansko.sk

Množstvo oblastí v rôznych častiach Jordánska bolo vyhlásených za prírodné rezervácie s cieľom chrániť ohrozené rastliny a živočíchy.

Vtáky v Jordánsku

Jordánsko má tiež veľký a pestrý sortiment vtáctva. A to vďaka rozmanitosti biotopov, ktoré sa nachádzajú v krajine – od horských lesov po púštne oázy, od vysokých útesov po rozsiahle púšte, od hlbokých roklín po široké Wadi Rum. V Jordánsku možno nájsť dva odlišné typy vtáctva: druhy, ktoré sa zdržiavajú celoročne, a migrujúci návštevníci.

Vták na palme v Aqabskom zálive / Jordansko.sk
Vták na palme v Aqabskom zálive / Jordansko.sk

Na križovatke stredomorských a arabských faunistických oblastí leží Jordánsko na jednej z hlavných trás svetových migrácií vtákov medzi Afrikou a Euráziou. Pred vyčerpaním sa tam pri vodných hladinách len v rezervácii Azraq za posledných desať rokov naraz počas migračnej sezóny zišlo až 200 000 vtákov. Vrátane lyžičiarov, pelikánov bielych, volavkarov, rybárov a čajok, aby sme vymenovali niekoľko. Počty migrantov sa rokmi znížil, pretože Azraq sa stal suchším. Avšak aj dnes až 220 sťahovavých druhov naďalej prechádza cez Jordánsko na svojej ceste na sever alebo na juh. Zdá sa, že približne 150 druhov, ktoré pochádzajú z Jordánska, nebolo výrazne ovplyvnených veľkým suchom v 80. rokoch.

Suchozemské zvieratá v Jordánsku

Tie prezentujú najmä: šakal, hyena, líška, mačka divá, gazela, kozorožec, antilopa a králik.

Voľne žijúca koza / Jordansko.sk
Voľne žijúca koza / Jordansko.sk

Bezstavovce dominujú

Jordánske bezstavovce sú jedinečné, pretože ich zloženie je zmesou viacerých faunistických pôvodov. Vzhľadom na veľké množstvo bezstavovcov, ktoré tvoria viac ako 70 % z celkového počtu druhov fauny a nedostatok komplexného výskumu bezstavovcov v Jordánsku, presný počet nie je známy.

Podmorský život v Červenom mori

Akabský záliv je domovom mnohých najkrajších morských živočíchov na Blízkom východe, zatiaľ čo jeho koralové útesy nemajú na svete obdobu. Záliv je veľmi úzky – na jeho severnom konci je široký len päť kilometrov – a dosť hlboký, pričom hĺbka sa pohybuje od 1000 do 1800 metrov. Hĺbka zálivu v kombinácii s jeho izoláciou od morských prúdov minimalizuje turbulencie a zlepšuje viditeľnosť. Na piesočnatých pobrežiach možno nájsť stvorenia ako pieskovcové kraby, piesočnaté blchy a kraby emerita.

Korálový svet v Aqabe / Jordansko.sk
Korálový svet v Aqabe / Jordansko.sk

V morských vodách sa medzitým nachádza množstvo morských živočíchov vrátane hviezdice, morských uhoriek, krabov, kreviet, morských ježkov, mnohých druhov rýb a niekoľkých červov, ktoré sa zavŕtajú do piesočnatého morského dna. V plytkých vodách možno nájsť rôzne morské trávy, ktoré poskytujú potravu aj úkryt rybám, ktoré túto oblasť obývajú. Niekoľko druhov úhorov má svoj domov v trávnatých porastoch zálivu, kde možno nájsť aj morské koníky a ryby.

Farebné koralové útesy

Azda najväčším lákadlom pre potápačov v Akabskom zálive sú farebné koralové útesy, ktoré sa nachádzajú najmä v blízkosti južnej časti jordánskeho pobrežia.

Korálový útes v Aqabe / Jordansko.sk
Korálový útes v Aqabe / Jordansko.sk

Existuje asi 100 druhov kamenných koralov, ktoré sa nachádzajú hlavne v plytkých vodách, pretože riasy, ktoré v nich žijú, potrebujú svetlo na fotosyntézu. Mnoho stoviek druhov rýb má svoje domovy medzi útesmi a niektoré žijú z rias, ktoré rastú na koraloch.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to