Praktické rady

Parkovisko v Ammáne / Jordansko.sk

Praktické rady a tipy na cestu

Vždy sa hodia nejaké praktické rady, zvlášť keď cestujete do cudziny, budete ďaleko od domova, prichádzate do neznámeho prostredia, kultúry. Povedzme si pravdu, Orient a teda aj Jordánsko pre našinca takým priestorom – terra incognita – stále je a asi dlho bude. Takže máme tu pre Vás zopár rád, ako sa nestratiť, zorientovať v tejto zaujímavej krajine, ktorú čoraz častejšie objavujú aj občania Slovenska, či už po vlastnej osi, alebo formou dovolenky s cestovnou kanceláriou.

Výmena peňazí

V Jordánsku môžete vymeniť peniaze (valuty) na miestnu mene, jordánsky dinár (JOD) niekoľkými spôsobmi. Cestou do Jordánska môžete vymeniť peniaze v bankách alebo cestovných kanceláriách vo vašej krajine. Môžete tiež vymeniť peniaze na medzinárodnom letisku v Jordánsku. Samozrejme, peniaze môžete vymeniť v bankách, v zmenárňach alebo na recepciách hotelov v Jordánsku. Tieto miesta bývajú otvorené od pondelka do piatka a niektoré z nich aj v sobotu. Zmenárne sú otvorené aj v noci. Je však treba zobrať na vedomie, že zmenárne môžu ponúkať nižšie, nevýhodnejšie kurzy ako banky.

Booking.com

Jordánska národná mena / Jordansko.sk
Jordánska národná mena / Jordansko.sk

V bankách a zmenárňach je výmena bez poplatku, na recepcii s poplatkom. Dnes však dominuje použitie kreditnej alebo debetnej karty pri výbere hotovosti v bankomatoch v Jordánsku. Je však dôležité zvážiť poplatky za použitie týchto kariet v zahraničí a konkrétne kurzy, ktoré vám budú ponúkané. Špeciálnou kategóriou sú bankové karty (Revolut, N26, Wise, Payoneer, Monese, Remitly), ktoré Vám rovno na Vašej karte, či mobile vymenia Vašu menu za menu krajiny, do ktorej ste pricestovali. Vtedy dosiahnete najvýhodnejší kurz a často bez poplatkov. Je vždy dobré mať po ruke niekoľko rôznych spôsobov, ako získať miestnu menu, aby ste sa vyhli prípadným ťažkostiam. Tiež je rozumné mať vždy pri sebe v hotovosti niekoľko dolárov alebo eur pre núdzové prípady.

Voda

Domáci síce tvrdia, že vodu možno piť aj priamo z vodovodu. Konzumácia vody z vodovodu domácimi je síce bežne, no cestovatelia, v snahe vyhnúť sa zdravotným problémom (ťažkostiam s trávením), zasa uprednostňujú používanie balených vôd, radšej si kupujte minerálky. Dostanete ich na každom kroku a to aj chladené, 1,5-litrová fľaša stojí asi toľko čo u nás, podobne plechovka kolového nápoja. Niektorí využívajú špeciálne prenosné filtre na vodu. Ak sa rozhodnete používať vodu z vodovodu, je dôležité udržiavať hygienu a dôkladne si umyť ruky pred jedlom a počas cestovania.

Voda z vodovodu / Jordansko.sk
Voda z vodovodu / Jordansko.sk

Ak sa rozhodnete používať balenú vodu, je dôležité si vybrať spoločnosť, ktorá je dôveryhodná a používa kvalitné a bezpečné obaly. Tiež je dobré zvážiť, či je použitie plastových fliaš ekologicky zodpovedné, a zvážiť použitie opakovateľných fliaš alebo nádob s filtrom na vodu. V niektorých oblastiach Jordánska môžu byť niektoré vody z vodovodu tvrdšie alebo obsahovať vyššie množstvo minerálov, čo sa prejavuje svojskou chuťou alebo zápachom. Na verejných priestranstvách sú bežne dostupné pitné fontánky. V prípade akýchkoľvek pochybností alebo obáv ohľadom konzumácie vody v Jordánsku je vždy dobré sa poradiť s miestnymi úradmi alebo s cestovnou kanceláriou.

Telefón

Najvýhodnejšie je mať so sebou mobil s roamingom, ten funguje zväčša bez problémov, no využitie roamingu Vás nemusí vyjsť lacno. Prípadne si po príchode do Jordánsku kúpte SIM kartu lokálneho mobilného operátora, hlavne s väčším objemom využiteľných dát v cene. Miestnu SIM kartu hľadajte v niektorej z predajní telekomunikačných spoločností (Orange, Zain, Umniah) alebo v obchodoch s elektronikou. Riešením je tiež si vopred zakúpiť SIM kartu typu Surfroam a surfujete od prvej sekundy pobytu v krajine!

Predajne mobilných operátorov / Jordansko.sk
Predajne mobilných operátorov / Jordansko.sk

Volať sa dá aj z hotela alebo iného ubytovacieho zariadenia. Väčšina hotelov ponúka telefónne linky v izbách alebo na recepcii, a taktiež môžu ponúkať služby medzinárodného volania. Je však dôležité to zvážiť, lebo tieto služby bývajú drahšie než volanie z miestnej SIM karty.

Internet

V Jordánsku je dostupnosť internetu dobrá v hlavnom meste Ammán a väčších mestách ako napríklad Aqaba alebo Irbid. Dostupnosť internetu sa môže líšiť, kolísať v menších obciach alebo v dedinách. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa môžete pripojiť k internetu v Jordánsku. Môžete si kúpiť miestnu SIM kartu s internetovými balíčkami od jordánskych telekomunikačných spoločností, ako napríklad Zain alebo Orange. Tieto balíčky obvykle obsahujú určité množstvo dát na mesiac za stanovenú cenu.

Zastávka autobusu s Wi-Fi / Jordansko.sk
Zastávka autobusu s Wi-Fi / Jordansko.sk

Väčšina hotelov a hostelov v Jordánsku poskytuje bezplatné WiFi pre svojich hostí. Môžete tiež nájsť WiFi v miestnych kaviarniach alebo reštauráciách. V Jordánsku sú k dispozícii aj internetové kaviarne, kde si môžete za poplatok prenajať počítač s prístupom k internetu. Tieto kaviarne sú obvykle otvorené od rána do večera a nájdete ich v hlavnom meste Ammán a väčších mestách. Internetovú kaviareň odporúčame využiť len vo veľkej núdzi, keď nechcete minúť veľa peňazí za svoj dátový mobilný internet.

Nákupy

V Jordánsku je nakupovanie podobné ako v iných krajinách. V hlavnom meste Ammán a v turistických oblastiach sú obchody a trhy, kde môžete nakupovať rôzne tovary a suveníry. Väčšina obchodov je otvorená od 9:00 do 21:00 hodiny, ale niektoré obchody môžu mať iné otváracie hodiny. V piatok sú obchody zatvorené, Jordáncom totiž začína víkend. Fungujú iba reštaurácie, zeleninové trhy a potraviny. Môžete nakupovať v obchodoch s oblečením, obuvou, šperkmi, suvenírmi a mnohými ďalšími vecami. V Jordánsku sú aj veľké nákupné centrá, kde môžete nájsť mnoho rôznych obchodov pod jednou strechou. Najpopulárnejšie nákupné centrá v Jordánsku sú City Mall, Abdali Mall a Mecca Mall v Ammáne. Na trhoch v Jordánsku môžete tiež nájsť množstvo tovaru, ako sú ovocie, zelenina, koreniny a iné potraviny.

Trh s plodmi / Jordansko.sk
Trh s plodmi / Jordansko.sk

Ovocie je na trhu lacnejšie ako u nás. Okrem toho na trhoch nájdete aj rôzne ručne vyrábané výrobky, ako sú koberce, textilné výrobky a šperky. Ceny na trhoch sú obvykle nižšie ako v obchodoch, takže je to skvelé miesto na nákup suvenírov a iných vecí za výhodné ceny. Pri nakupovaní v Jordánsku je dôležité mať na pamäti, že ceny v obchodoch a na trhoch sa môžu líšiť a je vhodné sa dohodnúť na cene vopred. Tiež je dôležité rešpektovať miestne zvyky a tradície, ako napríklad to, že je nevhodné sa dotýkať produktov bez súhlasu predavača. Môže sa tiež stať, že vás budú predávajúci oslovovať a ponúkať svoje výrobky, takže je dôležité zostať milým a slušným, aj keď nie ste záujemcom o ich produkty.

Alkohol

V Jordánsku predaj a konzumácia alkoholu podlieha určitým obmedzeniam. Alkohol je legálny a dostupný v obchodoch s alkoholickými nápojmi, ktoré sú určené pre turistov a občanov západných krajín. Tieto obchody sú obvykle umiestnené v turistických oblastiach alebo v blízkosti hotelov a sú otvorené len v určitých hodinách. Alkohol je tiež dostupný v niektorých reštauráciách a baroch, ktoré sú určené pre turistov.

Aqaba - Bar námorného klubu / Jordansko.sk
Aqaba – Bar námorného klubu / Jordansko.sk

Teda jeho predaj a konzumácia sú obmedzené najmä v súlade s islamskými zákonmi a tradíciami. V porovnaní s našimi cenami je lacnejší, sortiment je široký. Dostať tu aj pivo. Najvýhodnejšie alkohol kúpite v letovisku Aqaba, ktoré má bezcolnú zónu. Treba zobrať na vedomie, že konzumácia alkoholu na verejnosti je zakázaná a môže byť trestaná pokutou alebo zatknutím.

Reštaurácie

V Jordánsku nájdete mnoho rôznych reštaurácií, ktoré ponúkajú široký výber jedál z miestnej, ako aj medzinárodnej kuchyne za prijateľné ceny. V hlavnom meste Ammán a v turistických oblastiach nájdete reštaurácie všetkých úrovní, od lacných street foodových stánkov až po drahšie reštaurácie s vynikajúcou kuchyňou. Miestna jordánska kuchyňa je plná chutí a farieb a je známa svojimi špecialitami, ako je napr. falafel (kôprové gulečky, alebo z cícerovej či fazuľovej hmoty), hummus (cícerová pomazánka) a shawarma (druh kebabu). Tiež by ste nemali vynechať ochutnávku miestnych špecialít, ako je mansaf (jehnacie mäso na ryži s jogurtovou omáčkou) a maqluba (obrátená ryža s mäsom a zeleninou).

Konzumácia v reštaurácii / Jordansko.sk
Konzumácia v reštaurácii / Jordansko.sk

V ponuke je aj pizza, rôzne šaláty a cestoviny. Okrem toho môžete v Jordánsku ochutnať aj rôzne druhy arabského chleba, ako je pita chlieb (chlebové placky) alebo khubz (plochý chlieb). V Jordánsku sú reštaurácie otvorené od rána do neskorej noci, takže si môžete vybrať, kedy budete jesť. Je dôležité rešpektovať miestne zvyky a tradície, ako napríklad to, že je nevhodné jesť rukami v reštauráciách a je vhodné používať lyžicu a vidličku. Prirodzene, je dôležité zostať slušným a úctivým voči obsluhe a ostatným hosťom v reštaurácii. Je ich dosť, ponúkajú široký výber jedál za prijateľné ceny.

Pohľadnice

Ak chcete využiť túto už pomaly retro službu, stále to nie je ani v Jordánsku problém. Odoslanie pohľadnice z Jordánska je jednoduchý proces. Pohľadnice môžete kúpiť v suvenírových obchodoch, kníhkupectvách alebo na pošte. Dajte si pozor, aby ste si vybrali pohľadnicu, ktorá reprezentuje krajinu alebo konkrétnu atrakciu, ktorú ste navštívili. Na zadnej strane pohľadnice napíšte správu osobe, ktorej pohľadnicu posielate. Môžete tiež pridať osobnú poznámku alebo podrobnosti o vašej ceste.

Pohľadnica / Jordansko.sk
Pohľadnica / Jordansko.sk

Na prednej strane pohľadnice napíšte adresu príjemcu v ľavom hornom rohu. V pravom hornom rohu pohľadnice napíšte svoju vlastnú adresu. Toto je dôležité v prípade, že pohľadnica sa pošle priamo z pošty. Pohľadnicu odnesiete na poštu a kúpite si známku. Známky sa dajú tiež kúpiť v niektorých suvenírovych obchodoch alebo kníhkupectvách. Pohľadnicu vhodíte do schránky alebo ju odovzdáte pracovníkovi pošty, aby ju odoslal. Doručenie môže trvať niekoľko dní alebo týždňov, zavisí to od vzdialenosti a poštových služieb v cieľovej krajine.

Cukrovinky

Cukrovinky a sladkosti sú dôležitou súčasťou jordánskej kuchyne. Považujú sa za štvrtý jordánsky zázrak. Môžete ich nájsť v rôznych formách, vrátane tradičných koláčov, sušienok a čokolády. Ale pozor, sú presladené a aromatické.

Arabské sladkosti / Jordansko.sk
Arabské sladkosti / Jordansko.sk

Čokoláda sa tu používa zriedka, základom je med, karamel, oriešky a sladké sirupy. Toto sú niektoré populárne sladkosti a cukrovinky, ktoré sa bežne ponúkajú, predávajú v Jordánsku: Maamoul, Kanafeh, Halva, Baklava a Qatayef.

Kúpanie

V Jordánsku zabudnite na opaľovanie sa „hore bez“. Vzbudili by ste pohoršenie. Rovnako tu nepoznajú ani nudistické pláže. Pláže má len niekoľko najlepších hotelov v Aqabe, turisti musia využívať platené. Výhodnejšie je kúpiť si vstupenku priamo v hoteli, ušetríte. Takto je vstupné na Baracudu 4 dináre. Deti zľavy nemajú.

Verejná pláž v Aqabe / Jordansko.sk
Verejná pláž v Aqabe / Jordansko.sk

Na túto pláž si nesmiete priniesť jedlo ani nápoje, musíte si ich kúpiť priamo na pláži. Fľaša vody vás tak vyjde poriadne draho – 2 dináre. Pri vstupe na pláž vám skontrolujú tašku. Na verejné pláže chodia domáci, ktorí nemajú zmysel pre poriadok a turista tam zažije šok.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to