Petra – Ružové mesto
V provincii Ma’an na juhozápade Jordánska, asi 130 km od prímorského letoviska a prístavného mesta Aqaba, pri dedine Wadi Musa, leží „ružové mesto“ Petra, najvzácnejší národný poklad Jordánska. Podľa T. E. Lawrencea je to najkrajšie miesto na zemi – ôsmy div sveta. Nielen pre staroveké pamiatky, ruiny, ale tiež pre skaly, ktoré hýria farbami od ružovej, červenej, čiernej, zelenej až po modrú. Pre prameň, ktorý tadiaľ tečie a úžinu, ktorú príroda vytvorila presne na šírku jednej ťavy.
Petra je právom zaradená do kultúrneho dedičstva UNESCO a je najnavštevovanejšou časťou Jordánska. Na neustály príliv návštevníkov z celého sveta a čoraz častejšie aj zo Slovenska, je pripravených vyše 50 hotelov rôznych cenových kategórií. Letá sú tu slnečné a veľmi horúce, na jeseň a na jar sa môže náhle spustiť dážď. Petra má však svoje kúzlo za každého počasia.
Z histórie Petry
V Petre pred viac ako 2 000 rokmi žil talentovaný a pracovitý národ Nabatejcov. Ich kráľovstvo existovalo niekoľko storočí, bolo a je obdivované pre premyslený vodovodný systém, architektúru a kultúru, ktorú zanechalo. Cez Petru viedla počas antiky a stredoveku významná obchodná cesta a jej obyvatelia žili mimo iného z cla karaván, ktoré vozili hodváb, slonovinu a korenie. Aj legendárny Traja králi putovali z Petry do Betlehemu, aby sa poklonili novonarodenému Ježišovi, ktorému darovali kadidlo, zlato a myrhu. Ríša Nabatejcov zanikla v 2. storočí, konkrétne v roku 106 n. l. pod náporom rímskeho cisára Trajána, ktorý ju dobyl a pripojil k Rímskej ríši. Petra ako bývalé hlavné mesto ríše Nabatejcov, spolu s úpadkom Rímskej ríše postupne strácala na dôležitosti v dôsledku nových obchodných ciest a politických zmenách v regióne.
Nakoniec, v 7. storočí, Petra zanikla ako obývané mesto a postupne upadla v zabudnutie. Niektoré zdroje uvádzajú, že mohla byť opustená v dôsledku zmeny obchodných ciest alebo náboženských zmien v oblasti, šíreniu islamu. Pre svet bola nakoniec stratená niekoľko storočí. Až v 19. storočí sa začalo mesto zaviate v piesku postupne odkrývať, čo de facto trvá dodnes. Pri odkrývaní bol objavený aj najznámejší monument Petry – Klenotnica. Tú obdivujú nielen turisti zo všetkých končín sveta, ale aj filmári, ktorí tu nakrútili záverečnú scénu z filmu Indiana Jones a posledná krížová výprava. V 30. rokoch 20. storočia sa v Petre vybudoval prvý hotel a začal sa tak rozvíjať turizmus. Pre beduínov, ktorí v Petre dovtedy žili, štát postavil novú osadu. Mnohí z nich však ako predavači suvenírov v Petre stále prebývajú aj so svojimi ťavami a patria ku koloritu miesta.
Klenotnice Nabatejcov v Petre
Neďaleko hlavného vstupu do areálu bývalého mesta je 1,2 km dlhá cesta úžinou, ktorá je miestami široká len 2 metre. Pred rokmi bolo zakázané prechádzať úžinou jazdcom na koňoch a autám, čo síce dopravu dosť sťažilo, no lokalite environmentálne pomohlo. Úžina, ktorá bola vytvorená tektonickou činnosťou, tvorila už v minulosti príjazdovú cestu k antickému mestu. Pozostatky bývalej cesty vidieť na oboch stranách úžiny, nad cestou vidno tiež vodovod, ktorý znamenal pre mesto život. Asi v polovici cesty vidieť v stene skaly pozostatky oltára venovaného bohom úžiny. Tu museli karavány zaplatiť za ochranu Bohom. Darmo, povery nás sprevádzajú od nepamäti.
Pri východe z úžiny sa návštevníkom naskytne neopakovateľný pohľad na 40 m vysokú a 25 m širokú fasádu Klenotnice Nabatejcov z 1. a 2. storočia. Tvoria ju dve poschodia. Predpokladá sa, že ide o hrobové miesta bohatých a vysoko postavených hodnostárov. Na špici dvojposchodovej budovy je urna, ktorá zrejme uchovávala aj poklady nejakého faraóna. Zasa na stenách predsália, kam sa vstupuje po širokých schodoch so šiestimi korintskými stĺpmi, vidieť pekne zachovalé reliéfy. Na druhom poschodí sú medzi stĺpmi a oblúkmi badateľné ženské postavy, medzi nimi bohyňa Izis a bohyňa osudu Tyché. Veľa otázok okolo Klenotnice ešte nie je zodpovedaných. Nie je známe presné datovanie jej vzniku, ani to, či okrem hrobového miesta plnila aj posvätnú funkciu.
Divadlo Nabatejcov a hrobky v Petre
Cesta ďalej vedie k najstaršiemu hrobovému miestu v Petre a divadlu Nabatejcov z 1. storočia, ktoré poňalo až 8 000 návštevníkov. Po bokoch a v spodnej časti okolo divadla sú viditeľné veľké otvory v skalách, kde sa nachádzali hroby a obydlia. V roku 365 n. l. bolo divadlo počas zemetrasenia zničené. Začiatkom 60. rokov 20. storočia ho objavila skupina amerických archeológov. Od divadla vedie pozdĺž tzv. kráľovských hrobov cesta do údolia. Ak sa vyberieme ale nahor k veľkému obetnému miestu, naskytne sa nám pohľad na celú Petru, budeme ju mať ako na dlani. Vedú sem dve cesty so stovkami schodov.
Ak sa vrátime späť do údolia, vpravo uvidíme fasády niekoľkých veľkolepých, tzv. kráľovských hrobov. Monumentálna stavba paláca, ktorá sa pred nami objaví, predstavuje akúsi kráľovskú rezidenciu. Toto miesto však najskôr slúžilo ako hrobové, dôkazom je vnútrajšok štyroch miestností veľkosti 10×7 metrov. Kráľovskú stenu uzatvára na severe hrobové miesto Sextiusa Florentinusa, vysokého rímskeho hodnostára. Nápis na hrobe je z roku 130 n. l., z obdobia vlády cisára Hadriána. Aj keď eróziou boli mnohé z pamiatok Petry zničené, je v nej stále čo obdivovať. Poďme teda v opise tejto úchvatnej lokality ďalej.
Hlavný chrám Petry Qasr el-Bint
Za divadlom sa oblasť rozširuje do veľkého údolia. Rozpoznať tu možno zostatky dláždenej ulice s ďalšími svetskými stavbami. Niektoré stĺpy boli pozdĺž cesty znova postavené po nedávnych vykopávkach. Na severnej strane zbadáme zvyšky trojloďovej baziliky zo 6. storočia s dlažbou a peknými mozaikami. Objavená bola až v roku 1999. Na severnej strane cesty, po mnohých schodoch, je svätyňa venovaná nabatejskej bohyni Atargatis, znázornenej na chrbte delfína. Trojoblúkové dvere, akýsi víťazný oblúk široký 18 metrov, postavili v roku 114 na počesť cisára Trajána.
Bol to oficiálny vchod do centra mesta, a tiež do svätého obvodu hlavného chrámu Petry. Rímsky cisár Traján prisúdil Petre titul metropoly a to z vďaky za stavbu triumfálneho oblúka. Severozápadne od Veľkého chrámu a juhozápadne od Chrámu okrídlených levov, južne od rímskej cesty sa nachádza najzachovalejšia stavba Petry, zrúcanina Qasr el-Bint, alebo „Palác faraónovej dcéry“. Pravdepodobne to ale nebol palác, ale hlavný chrám Petry, postavený kráľom Obodasom III.. Stavba, ktorej múry sú vysoké 23 metrov, bola postavená okolo 9. storočia pred Kristom na počesť hlavného nabatejského boha Dhushara. Západne od chrámu, v malom archeologickom múzeu, je expozícia viacerých nálezov z Petry a okolia.
Kláštor Ad Deir v Petre
Popri archeologickom múzeu vedie chodník k ad-Deir, jednej z najkrajších a najimpozantnejších skalných stavieb Petry. Keď vyjdeme po 800 schodoch okolo úžiny s dvoma sochami levov a dvoma hrobmi, naskytne sa nám krásny pohľad na údolie Petry a na tzv. kráľovskú stenu.
Na planine sa nachádza gigantický, 47 metrov široký a 43 metrov vysoký kláštor z 1. storočia, ktorého fasáda je neprehliadnuteľná. Dodnes je otázne, vedú sa odborné spory, na aké účely stavba slúžila. Avšak podľa posledných výskumov išlo o chrám, nie hrobku. Ako kláštor, čo je v preklade el-Deir, sa objekt zrejme využíval až v neskorších dobách.
K hrobu a pamätníku Mojžišovho brata Árona
Na konci údolia pri Qasr el-Bint je možné začať viaceré prechádzky. Na 990 m vysokom južnom vrchole stojí ruina hradu z čias križiakov, nazývaná aj Akropola nabatíjskej Petry. Smerom na juh, na 1 260 metrov vysokej planine, nájdeme viaceré rezervoáre na dažďovú vodu. Ďalej na juhozápad vedie cesta k Jebel Nebi Harun (Mount Hor), hrobu a pamätníku Mojžišovho brata Árona. Hrobka patrí k dôležitým miestam pre židovskú a kresťanskú kultúru. Nachádza sa na kopci nad údolím.
Pamätník dal v 13. storočí postaviť vládca Mameluckého sultanátu na vrchole hory. Výstup na 1 350 m vysokú horu, ktorá je najvyššie položeným miestom Petry, trvá niekoľko hodín a je pomerne náročný. Pamiatky Petry sú najkrajšie v skorých ranných hodinách a neskoro popoludní, kedy slnko vytvára na kameňoch teplé, plné farby. Vtedy najlepšie vynikne veľkoleposť Petry. Na návštevu mesta si treba rezervovať aspoň jeden deň, všetky pamiatky však neprejdete ani za týždeň.
Mestečko Wadi Musa
Pri návšteve Petry turista prechádza väčšou osadou s rovnakým názvom ako údolie – Wadi Musa – s domami natretými prevažne dočervena. Je to administratívne centrum departementu Petra a najbližšie mesto k archeologickému nálezisku. Hovorí sa mu aj „strážkyňa Petry“. Názov Wadi Musa v arabčine znamená „Dolina Mojžišova“. Legenda hovorí, že Mojžiš v tejto oblasti rozdelil skalu a prúd vody vytvoril údolie. V blízkom malom kláštore s tromi kopulami nájdeme tzv. Mojžišov prameň. Voda z prameňa bola v časoch Nabatejcov vedená kanálom do Petry. Mestečko Wadi Musa je štartovacím miestom pre návštevníkov, ktorí plánujú preskúmať krásy Petra a okolitého údolie, či pohoria, ktoré ho obklopuje.
Wadi Musa ponúka niekoľko ubytovacích možností, ako aj reštaurácií a obchodov s miestnymi suvenírmi. Dáva návštevníkom množstvo príležitostí na serióznu turistiku alebo len prechádzky. Z Wadi Musa sa dá tiež ľahko dostať do púštneho regiónu Wadi Rum, kde môžete pozorovať nádherné scenérie, objavovať rôzne skryté skalné zákutia a v noci sledovať hviezdnu oblohu. Oblasť Wadi Musa má bohatú históriu a kultúru, ktorá sa odráža v jeho tradičnej architektúre a miestnych obyvateľoch. Je to ideálne miesto pre návštevníkov, ktorí hľadajú ubytovanie v blízkosti Petry a chcú stráviť viac času objavovaním okolitej prírody a miestnej kultúry.
Malá Petra alias Sik el-Barid
Pár kilometrov severne od Petry sa nachádza bývalé antické sídlo Sik el-Barid, ktoré bolo asi predmestím Petry, tiež nazývané „Malá Petra“. Je jednou z najkrajších archeologických lokalít v krajine. Táto malebná oblasť je v podstate menšou kópiou slávnej Petry, ale je omnoho menej navštevovaná turistami. Ponúka návštevníkom nádherný pohľad na skalné obydlia, zaujímavé kamenné sochy a vyrezávané nádrže na vodu, ktoré sú ukážkovým príkladom nabatejskej architektúry. Sídlo Sik el-Barid bolo postavené v 1. storočí pred naším letopočtom nabatejskými obchodníkmi a slúžilo ako obchodné a kultové centrum.
V tej dobe Nabatejci ovládali celú obchodnú cestu od Egyptského pobrežia do Arabského polostrova. Návšteva Sik el-Barid je pre tých, ktorí navštívili Petru, úplne odlišný zážitok. Menej turistov umožňuje návštevníkom zažiť pokojnejšiu atmosféru a obdivovať krásu miesta v intímnejších podmienkach. Môžete tu stráviť celý deň prechádzkami po skalách a preskúmaním zaujímavých zákutí a kútov tejto malebnej lokality. Okrem toho, Sik el-Barid je výborným miestom na fotografovanie. Pár kilometrov smerom na juhozápad leží najstaršie osídlenie Jordánska, Beidha, existujúce už 7 000 rokov pred Kristom.
Križiacka pevnosť Shawbak (Shoubak)
Významná križiacka pamiatka východného Jordánska sa nachádza len pár kilometrov od kráľovskej cesty. Ide o križiacku pevnosť Shawbak (Shoubak). Hrad nechal postaviť kráľ Balduin I. z Jeruzalema v roku 1115 a dal mu meno Montreal (z lat. Mons regalis – Kráľovský hrad).
V časoch rozkvetu hradu žilo len v podhradí viac ako 6 000 kresťanov. Keď ho obliehal slávny vojvodca Saladin, údajne jeho obrancovia predávali svoje ženy a deti za jedlo, no aj tak viacerí oslepli pre nedostatok soli. Sultán Saladin hrad, po takmer dvoch rokoch, dobil v máji 1189. Z čias Mamelukov sa zachovala veža a vchod do hradu s nápismi. V zle zachovalom hrade sa začali reštauračné práce. Návštevníci budú môcť po rekonštrukčných prácach obdivovať päť z ôsmich veží.
Tipy na ubytovanie v lokalite Petra a okolí
Pozrite si záverom náš výber desiatich top hotelov rôznych kategórii v lokalite Petra a blízkom okolí v Jordánsku a zvážte ich ponuku ubytovania:
- Mövenpick Resort Petra ***** Hotel nájdete priamo pri vstupe do archeologického parku Petra a ponúka luxusné izby, wellness centrum, bazény a reštaurácie.
- Petra Marriott Hotel ***** Hotel sa nachádza v krásnom prostredí v blízkosti Petry a ponúka pohodlné izby, wellness centrum, bazény a reštaurácie.
- Petra Guest House Hotel **** Hotel je umiestnený priamo v archeologickom parku Petra a ponúka pohodlné izby, reštaurácie a terasu s nádherným výhľadom na skalné formácie.
- Petra Moon Hotel **** Hotel leží v blízkosti Petry a ponúka moderné izby, reštaurácie a terasu s panoramatickým výhľadom.
- P Quattro Relax Hotel **** Hotel je lokalizovaný v krásnom prostredí v blízkosti Petry a ponúka elegantné izby, wellness centrum, bazény a reštaurácie.
- Petra Sella Hotel **** Hotel hľadajte v blízkosti Petry, ponúka pohodlné izby, reštaurácie a terasu s výhľadom na hory.
- La Maison Petra Hotel *** Hotel stojí v blízkosti destinácie Petra, pričom ponúka moderné izby, reštaurácie a terasu s výhľadom na hory.
- Seven Wonders Hotel *** Hotel sa vyskytuje v blízkosti Petry a ponúka elegantné izby, reštaurácie a terasu s výhľadom na hory.
- Al Rashid Hotel ** Hotel postavili v blízkosti Petry a ponúka moderné izby, reštaurácie a terasu s výhľadom na mesto.
- Rocky Mountain Hotel Hotel sa nachádza v krásnom prostredí v blízkosti lokality Petra a ponúka pohodlné izby, reštaurácie a terasu s výhľadom na okolité hory.
Uvedené hotely patria k lepším v Petre a blízkom okolí, ponúkajú rozličné možnosti pre cestovateľov s rôznymi požiadavkami a rozpočtom. Prirodzene, v Petre a okolí (Wadi Musa) nájdete aj iné kvalitné 4 či 3-hviezdičkové hotely, pohodlné penzióny, privátne apartmány či kempy na prenocovanie.