Madaba

Madabská mozaika / Jordansko.sk

Madaba a okolie

Madaba leží asi 35 juhozápadne od Ammánu, priamo na kráľovskej ceste, je hlavným mestom rovnomennej provincie a mestom mozaík. V byzantských dobách tu bolo viac kostolov s farebnou mozaikovou dlažbou. Najvzácnejšia mozaika Jordánska je v grécko-ortodoxnom chráme St. Georga zo 6. storočia, ktorá pozostáva z 2,3 milióna mozaikových kamienkov. Na ploche 16×6 metrov predstavujú mapu Palestíny z 2. polovice 6. storočia. Tento motív využívajú aj dnešní tkáči kobercov a ponúkajú ich na predaj v úzkych uličkách mesta.

Madaba / Jordansko.sk
Madaba / Jordansko.sk

Na juhu mesta sa nachádza Múzeum mozaík, kde sú sústredené mozaikové dlažby z chrámov a budov z Madaby. Druhou vzácnou pamiatkou Madaby je mozaika na juhovýchode mesta, v kostole Apoštolov, vzdialená od Múzea mozaík len 200 metrov. Artefakt, ktorý tvorí medailón s priemerom 2 metre, objavil v roku 1902 domorodý kňaz a pochádza rovnako ako kostol zo 6. storočia. Nový, nedávno postavený komplex múzeí v centre mesta, prináša prehľad o mozaikách z Madaby. Starostlivosť o vzácne mozaiky mesta zabezpečuje škola mozaiky, založená v roku 1993.

Booking.com

Zarqa Ma’in – Hammamat Main

Približne 30 km juhozápadne od Madaby, v provincii Madaba, sa nachádza najvyšší vodopád Jordánska s liečivými prameňmi. Hammamat Ma’in navštevoval už kráľ Herodes pred 2 000 rokmi. Vtedy sa ešte miesto volalo Callierhoe, čo v preklade znamená krásne kúpanie. Hammamat Main leží v nádhernom zelenom údolí, vzdušnou čiarou vzdialeného od Mŕtveho mora okolo 3 km. Vo vzduchu cítiť kyslík a bróm. Netradičný pohľad je na zeleno-žltú kaskádu, ktorá spadá zo 45 metrovej výšky do údolia. Cez deň si môžete užiť vodu teplú 60 °C s obsahom vyše 60 minerálov a „osprchovať“ sa v teplom prameni a v noci obdivovať osvetlený vodopád.

Ma’in horúce pramene / Jordansko.sk
Ma’in horúce pramene / Jordansko.sk

Voda má liečivé účinky na pohybový aparát, reumatické ochorenia a mnoho ďalších chorôb. Jej termálny prameň s množstvom stopových prvkov, napríklad magnéziom či kalciom, je hotovým zázrakom. Lokalita je ideálnym miestom na odpočinok. Moderný hotelový areál Ma’in Hot Springs s terapeutickým komplexom, päť hviezdičkovým hotelom (a rímskym kúpeľom vzdialeným pár metrov) je postavený neďaleko prameňa. Iba zopár metrov od hotelového komplexu sa dajú prenajať bungalovy a obytné prívesy. Mŕtve more leží síce iba 5 km pešo od prameňa, cesta sa neodporúča absolvovať bez dobrej kondičky, vhodnej obuvi a iba v sprievode viacerých osôb.

Heschbon

Dôkaz o existencii biblického mesta Heshbon našli pri dedinke Hisban archeológovia asi 25 km na juhozápad od Ammánu, medzi Naur a Mada-bou. Bol známy už v dobe železnej. Už v rímskych časoch, keď sa ešte volalo Esebus, prekvitalo. Dnes ju obývajú beduíni. K vykopávkam vedú monumentálne schody. Neobyčajnou pamiatkou, až z doby železnej, je štvorcová cisterna na vodu s obsahom 220 000 litrov, ktorá je najväčším rezervoárom vody z doby železnej v Jordánsku. Z rímskych tu ostali zvyšky schodov, domov i spodné časti strážnych veží z 1. storočia pred Kristom. Obe baziliky, ktoré sú zdobené mozaikami. Boli postavené pravdepodobne v 6. storočí.

Main (Ma’in)

V byzantských časoch dôležité miesto, malé nenápadne mestečko Main (Ma’in), leží približne 10 km juhozápadne od Madaby. V Starom testamente pod názvom Baal-Meon, v časoch kresťanstva Belemunim. Mesto bolo celkom zničené a v roku 1868 znovu objavené a pomenované Mesha a Moab. Podľa moabitskeho kráľa Mesha, ktorý ho dal znova postaviť po tom, ako ho zničili Izraeliti a Judaíni. Nálezy z lokality uchovávajú v parížskom Louvri, kópie v Ammáne, Mada-be a Keraku. Svoje obytné domy tu koncom 19. storočia na ruinách rímsko-byzantského mesta postavili kresťania. Pri vykopávkach sa našli tri byzantské kostoly a kláštorný komplex. Tretí kostol, objavený v 30. rokoch minulého storočia, má pod obytným domom zachovalú mozaikovú dlažbu zo 7. storočia s pohľadom na Palestínu. Vstup do objektu však nie je možný, keďže leží na súkromnom pozemku.

Mukavir (Megawer – Muqawir – Machaerus)

Starobylá pevnosť kráľa Herodesa, ktorá pochádza z 30. rokov pred Kristom, sa nachádza asi 25 km juhozápadne od Madaby, v provincii Madaba. Kráľ Herodes a majiteľ pevnosti dali zničenú budovu opraviť a prebudovať na luxusný palác. Podľa židovsko-rímskeho historika Josephusa Flaviusa to bolo miesto uväznenia a popravy Jána Krstiteľa. Údajne v paláci Mukavir sa odohral známy príbeh, keď Salome na podnet svojej matky tancovala pred kráľom Herodesom Antipasom, synom kráľa Herodesa. Tancom ho tak očarila, že splnil jej prosbu a na podnet matky dal Jána Krstiteľa, kráľovho kritika, usmrtiť. Z vďaky potom Salome priniesla Herodesovi Antipasovi na tácke hlavu Jána Krstiteľa. Z luxusného paláca sa zachovalo však len málo. Pri vykopávkach, ktoré stále pokračujú, sa našli zvyšky kúpeľov, mozaiková dlažba a systém kanalizácie, ktorým do paláca privádzali cisterny vodu cez aquadukt.

Nebo

Nebo je vrch a tvorí časť planiny, ktorá sa nachádza asi 10 km od Madaby. Podľa starého testamentu práve tam vyviedol Mojžiš Izraelitov, aby im ukázal zasľúbenú zem. A tento jav môže byť skutočne pravda, keďže zo 710 m vysokej hory je veľkolepý výhľad na Jordánske údolie a Mŕtve more, odkiaľ občas vidieť až do Jeruzalema. Byzantská bazilika stojí na základoch starého kláštora.

Hora Nebo / Jordansko.sk
Hora Nebo / Jordansko.sk

Na vrchole hory je Mojžišov pamätník. V 4. storočí si tu Egyptskí mnísi postavili baziliku a miesto uctievali ako hrob Mojžiša. Chrám sa v 6. storočí rozšíril o kláštorný komplex. Senzačný nález z roku 1976 – krstiteľnica zo 6. storočia a mozaiková dlažba s rozmermi 5×5 metrov z roku 531 je najvzácnejšou pamiatkou chrámu. Ikonický 10 metrov vysoký železný kríž stojí priamo pred chrámom.

Umm er-Rasas (Umm ar-Rasas)

Na kráľovskej ceste z Ammánu do Aqaby, 35km na juh od mesta Madaba, sa rozprestiera Umm er-Rasas (Umm ar-Rasas). Je populárny vďaka starým mozaikám. V minulosti ho tvoril vojenský tábor s antickým názvom Kastron Mefaa. Dôkazom je štvorcová plocha o rozmerov 150 x 120 metrov obohnaná múrom. Osídlenie sa datuje v rímskych, byzantských a omajadských časoch. Na severnej časti územia je vidieť cisterny a 15 metrov vysokú kamennú vežu. Zaujímavým faktom, podobne ako v Umm el-Jimal je, že sa tu nachádza veľký počet byzantských kostolov. Spolu s kostolom sv. Štefana, ktorý sa nezachoval, tvorili kláštorný komplex zdobený mozaikami. Z kostola sv. Štefana sa zachovala iba mozaiková dlažba s datovaním do roku 756 nášho letopočtu a s mnohými vyobrazenými mestami, čo mal byť dôkazom, že ide o kresťanskú krajinu.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to