Kultúra
Napriek bohatej tradícii hudby, literatúry a umenia v tomto regióne sa pomerne moderný národ Jordánska až do 80. rokov 20. storočia nemohol pýšiť výrazným umením a literatúrou.
Vznik Jordánska ako centra súčasného umenia uznalo UNESCO, ktoré si Ammán vybralo za svoje arabské kultúrne hlavné mesto na rok 2002.
Architektúra
Architektúra je prevládajúcim výtvarným umením v arabskom svete, čiastočne preto, že islam zakazuje zobrazovanie živých vecí. V celom Jordánsku nájdete veľkolepé mešity, staroveké ruiny z Rímskej ríše a skôr a nádherné mozaiky.
Qusayr ‚Amra je pozoruhodný svojimi freskami, z ktorých jedna zobrazuje kúpajúcu sa nahú ženu – v tejto časti sveta nezvyčajná forma umenia.
Arabská literatúra
Korán je jedným z najlepších príkladov klasického arabského písania, zatiaľ čo Al-Mu’allaqaat je ešte staršia zbierka arabskej poézie.
Jedným z najznámejších diel arabskej literatúry je Alf Layla wa Layla, Tisíc a jedna noc, zbierka rozprávok z niekoľkých storočí a krajín.
Beduínske umenie
Beduínska kultúra je kapitola sama o sebe. Medzi beduínske umelecké diela patria strieborné šperky, farebné textílie a široká škála nožov. Počas dovolenky v Jordánsku určite nevynechajte návštevu či pobyt v púšti. Zažijete, uvidíte tam zvyšky beduínskeho umenia, spôsobu života. Zdriemnite si na pieskovej dune a počítajte hviezdy v noci!
Islamské právo
Islamské právo zakazuje jesť ošípané a piť alkohol a tento zákon sa vo väčšej či menšej (všeobecne menšej) miere dodržiava v celom Jordánsku.
Islam má tiež tendenciu rozdeľovať pohlavia a možno zistíte, že mnohé stravovacie zariadenia vítajú iba mužov. Väčšina z nich vám na požiadanie ukáže „rodinnú izbu“, oblasť vyhradenú pre ženy.
Kulinárske umenie
Keď Jordánci jedia vonku, zvyčajne si objednávajú skupinové jedlá – výber mezzeh alebo predjedál, po ktorých nasledujú hlavné jedlá, o ktoré sa môžu podeliť. Arabský nekvasený chlieb alebo khobz/pita sa jedáva takmer ku všetkému.
Ďalšími základmi sú felafel, vyprážané cícerové guľky, shwarma, jahňacie mäso nakrájané na ražni a fuul, pasta z fazule, cesnaku a citrónu. Mensaf je beduínska špecialita – celé jahňacie mäso vrátane hlavy na lôžku z ryže a píniových orieškov.
Hudba
V Jordánsku nie je veľa známok tradičnej arabskej hudby, no všade, kam prídete, nájdete zaujímavého hybrida spevákov arabského štýlu podporovaných orchestrami západných a tradičných nástrojov.
Beduíni sa stále držia svojich hudobných tradícií, pričom skupiny mužov spievajú chorály podobné tranzu, aby sprevádzali osamelú brušnú tanečnicu.
Pohostinnosť
Pohostinnosť je základným kameňom arabského života, kultúry. Pre jordánske rodiny, najmä pre obyvateľov púšte, je bežné, že vo svojom dome privítajú cudzincov.
Tradícia sa vyvinula z drsnosti púštneho života – bez jedla, vody a prístrešia pred cudzincami by väčšina cestovateľov púšťou zomrela. Kamkoľvek v Jordánsku pôjdete, pravdepodobne budete počuť slovo „Vitajte“ a často vás budú pozývať do domovov ľudí na jedlo alebo šálku čaju.
Sviatky
1. január – kresťanský Nový rok, 30. január – narodeniny kráľa Abdullaha, 22. marec – Deň arabskej Ligy, 1. máj – Sviatok práce, 25. máj – Deň nezávislosti.
9. jún – nástup na trón kráľa Abdullaha, 10. jún – Deň armády, 14. november – narodeniny kráľa Husseina, 25. december – Vianoce (oslavovaný nielen katolíkmi).